Model for Enhanced Data Management, Visualization, and Adaptation in e-learning

UDC: 37.018.43:004.738.5 ; 371.3:004

DOI: 10.7595/management.fon.2013.0030

In modern educational systems, the final outcome of the learning process heavily depends on providing learners with an access to the right information at the right time. An appropriate presentation and visualization of information can strongly influence the learning experience by allowing learners to explore an educational domain instinctively, gaining a better insight into its structure. The main goal of this paper is to enhance data management, visualization, and adaptation within an e-learning system. A model for semantic annotation of concepts present in learning management systems is presented, including the description of a structure of semantic applications that will utilize annotated resources to enhance data handling, browsing, searching, visualization, and adaptivity. The developed solution is based around the principles of modularity and independency among components.

Keywords: semantic web, ontologies, learning objects, adaptive e-learning.

Zorica Bogdanović1, Marijana Despotović-Zrakić1, Miloš Milutinović1, Mihajlo Anđelić1, Suzana Milinović2

1University of Belgrade, Faculty of Organizational Sciences,

2Falc East d.o.o

Download article: Model for Enhanced Data Management, Visualization, and Adaptation in e-learning